האם מגשר הוא פסיכולוג או עורך דין ?

הרבה אנשים שואלים אותי האם מגשר עוזר לאנשים לחזור לחיות ביחד ? האם המגשר הוא זה המחליט איך יראה ההסכם של הצדדים מה יהיה תוכנו ומהותו במידה והם נפרדים ? אז לשתי השאלות הללו התשובה היא לא!


ראשית, מגשר אם איננו באכשרתו יועץ זוגי/פסיכולוג/ מטפל אין בסמכותו ליתן טיפול זוגי/יעוץ זוגי, אלא אם מדובר בסכסוך מאוד ספיציפי שעליו המגשר יכול להקנות לצדדים כלים על מנת לפתור את אותו סכסוך.

לגבי הנושא השני ההסכם - היופי בגישור שהצדדים הם אלו אשר מגיעים להחלטות בדבר חייהם כאשר יחיו בנפרד זה מזו,הרי שהיו נשואים קיבלו החלטות רבות ללא עזרתו של גורם חיצוני, וזה היופי בגישור קבלת החלטות מהותיות לגבי המשך החיים ע"י הצדדים אך הפעם בעזרת גורם שלישי - המגשר! תפקיד המגשר לבנות עבורם גשר שהוא מעין צינור אשר מחבר ביניהם ומעביר מסרים תקשורתיים בצורה בריאה ובהירה, נטול סכסוכים עד כמה שניתן. אז מה קורה שמתגרשים ? הרי יש צורך בתשלום של מזונות עבור הילדים או עבור בן או בת הזוג ישנו רכוש משותף ועוד עיניינים משפטיים שצריך ליתן את הדעת עליהם.

אני בכל תחילתו של גישור מייעצת לצדדים ללכת לקבל יעוץ ראשוני משפטי, אין זה אומר שמכאן הולכים להתכתש בבית המשפט אלא רוכשים ידע משפטי מאדם מוסמך לכך במדינה בה אתה חי, שעת יעוץ יכולה לתרום הרבה מאוד להמשכו של הליך הגישור. עם הידע והנתונים הללו ניגשים לשולחן הגישור ומתחילים במלאכת הגישור, המגשר אמור לתת את הכלים הנכונים להמשך שיח בריא בין הצדדים שיוביל בסופו של דבר להסכם כולל גם מהפן הפיננסי וגם מהפן האישי כגון: הסדרי ראייה, משמורת ועוד. בסופו של ההליך המגשר מסכם את כל ההחלטות אשר הצדדים הסכימו עליהן בפגישות הגישור. עם ההסכם הצדדים יכולים לגשת לעורך דין על מנת לעבור על ההסכם לפני הגשתו לבית המשפט. במידה וצצים נושאים מסויימים שעדיין אחד מבני הזוג מרגיש שישנה מחלוקת על כך חוזרים לשולחן הגישור על מנת להסדיר את הנושא.


לאחר הליך זה ההסכם שמתקבל מוגש לבית המשפט על מנת להסדיר את הגירושין בצורה חוקית.


היתרון בהליך זה שהינו מביא את הצדדים לדבר, גם אם השיח מלווה בכעסים והרבה אמירות קשות זה לזו עדיין עדיפה תקשורת ישירה בין הצדדים מאשר לתקשר באמצעות עורכי דין אשר עושים את עבודתם נאמנה בלריב את ריבך, בנוסף הליך זה הינו זול ומהיר יותר מאשר הליך אשר נעשה באמצעות עורכי דין, הרווח כולו שלך מצד אחד אתה גם יכול להנות מיעוץ משפטי טרום הליך הגישור ובסיומו ומצד שני לדבר אחד עם השני להגיד מה יושב על הלב מה מפריע גם אם זה קשה וכואב, בסופו של דבר אחרי הקאה יש הקלה.


ראיתי כל כך הרבה מקרי גירושין חלקם צלחו והסתיימו בהליך גישור וחלקם לצערי לא. הכאב הגדול שלי כמגשרת לאלו שלא צלחו שבדרך כלל לאחר מסע ארוך מעייף ויקר עם עורכי דין מגיעים להסכם שהוא משקף ברובו ולעיתים בכולו את ההסכם שיכלו הצדדים להגיע בהליך הגישור.


הדרך שונה אבל התוצאה ברוב המקרים די זהה.


לתקשורת בריאה!
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square